Sztuka składania serwetek

Serwetki w restauracji stanowią nieodłączny element dekoracji stołu, a przy tym są praktycznym dodatkiem. Stosujemy je nie tylko na co dzień, ale też podczas ważnych przyjęć, takich jak wesela, komunie, czy chrzty. Serwetki papierowe, jak i flizelinowe można stosować na płasko, ale też składać w przestrzenne formy. Jak złożyć serwetki na przyjęcie w restauracji? Poniżej przedstawiamy pomysły na składanie serwetek. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Celem artykułu jest przedstawienie sposobów składania serwetek papierowych na stół krok po kroku.

- Jakie serwetki są najlepsze do składania?

- Jak złożyć serwetki na stół?

- Jakie serwetki wybrać na wesele w restauracji?

- Jakie serwetki wybrać na Komunię w restauracji?

- Jakie serwetki wybrać na Chrzest w restauracji?

Jakie serwetki są najlepsze do składania?

W naszej ofercie znajdują się serwetki flizelinowe, które do złudzenia przypominają elegancki materiał. Serwetki tego typu są wykonywane z włókna syntetycznego, które poddane odpowiednim procesom staje się bardzo sztywne. Ze względu na właściwości materiału serwetek flizelinowych złożone w figury i kształty nakrycie, utrzymuje swoją estetyczną postać.

W naszym sklepie oferujemy serwetki flizelinowe 40x40 w wariantach jednolitych oraz dekoracyjnych. Serwetki flizelinowe kolorowe posiadamy w szerokiej gamie barw. Są one uniwersalne i odpowiednio komponują się na stole z dodatkami do różnego typu okazji i uroczystości. Natomiast serwetki flizelinowe ozdobne występują z eleganckim nadrukiem w srebrno-złotej kolorystyce. Wspaniale prezentują się na stole i świetnie komponują się ze złotymi i srebrnymi dodatkami. Jest to idealna propozycja na wesele, Chrzest oraz Komunię dziecka.

Jak złożyć serwetki na stół?

Istnieje wiele propozycji składania serwetek - jest to kwestia estetyczna. Serwetki papierowe odpowiednio ułożone na stole jest eleganckim wyrazem dekoracji. Nie jest tak trudne w wykonaniu, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wielu naszych klientów zadaje pytania dotyczące przykładowych metod składania serwetek na stół. Istnieje wiele okoliczności, na które warto przygotować odpowiednie nakrycie stołu.

Oprócz standardowego wykorzystania serwetek pod talerzami lub talerzach ułożonych na płasko - warto złożyć je w ciekawe kształty. Serwetki walentynkowe nie muszą być wyłącznie z nadrukiem serc! Można stworzyć piękne nakrycie stołu - składając serwetki w serce. Okres wielkanocny i świąt bożonarodzeniowych wymaga dużo przygotowania - pochłania to sporą ilość naszego czasu. Natomiast, jeżeli chodzi o nakrycie stołu poświęcamy tego sporą uwagę, aby wszystko było dopracowane. Serwetki świąteczne i wielkanocne będą ciekawie prezentować się na stole, jeśli zostaną złożone na kształt zajączka lub choinki! Tutaj sprawdzą się przede wszystkim serwetki flizelinowe jednokolorowe! Jak złożyć serwetki w stojące lub leżące serce? Jak składać serwetki na święta? Wyjaśniamy to w poniższym artykule, przy niektórych metodach dostępne są również filmy instruktażowe.

Serwetki ułożone na płasko

Bardzo nowoczesnym sposobem na ułożenie serwetek na stole jest położenie ich na talerzu każdego gościa w podstawowej postaci na płasko. Poprzez prostotę zachowujemy pełen zakres elegancji oraz wdzięku dekoracji stołu. Do ułożenia serwetek na płasko możemy wykorzystać zarówno flizelinowe i papierowe. W ofercie naszego sklepu posiadamy serwetki dla restauracji  i domu - jednokolorowe i ozdobne!

Serwetki papierowe ozdobne ułożone na płasko podkreślą charakterystykę przyjęcia! Na serwetkach papierowych są wzory, napisy i grafiki odnoszące się do konkretnej okoliczności. Do dekoracji stołu na Komunię warto wykorzystać serwetki komunijne, które zdobi motyw Hostii lub złotego kielicha. Na Chrzest modne są serwetki z motywem dziecięcych złotych stópek - można z nich stworzyć całą aranżację, wykorzystując do tego pozostałe produkty z tą grafiką.

Jeśli jednak chcemy wykorzystać serwetki w tradycyjny sposób i pragniemy złożyć je w pewien kształt, możemy posiłkować się poniższym poradnikiem. Widnieją w nim propozycje składania serwetek na stół, które można wykorzystać w obliczu różnych uroczystości. Są one łatwe w wykonaniu oraz efektownie zdobią stół.

Jak zrobić z serwetki serce?

Składanie serwetki w leżące serce

Serwetka złożona w kształt serca

Jak złożyć serwetki w stojące serce?

Jedną z metod składania serwetek jest stojące serce, banalnie łatwe w wykonaniu. Walentynkowe dekoracje nie muszą składać się tylko z produktów, na których jest nadrukowany motyw serc. Warto stworzyć osobną dekorację, która wyglądem przypomina serce! Serwetki złożone w serce stojące, czy to leżące pasują zarówno na przyjęcie walentynkowe, ale również weselne! Takie złożenie serwetek na stół, wprowadzi w lokalu bardzo romantyczną atmosferę!

Mianowicie należy:

 1. Złożyć serwetkę w połowie.

 2. Zagiąć prawy i lewy brzeg w kierunku środkowej linii złożenia.

 3. Postawić serwetkę pionowo tak, by otwarte brzegi były skierowane na dół.

 4. W ten łatwy sposób uzyskamy efekt serca, które możemy pionowo postawić na stole przy każdym gościu, ponieważ serwetki są gotowe.

Jak ułożyć dwie serwetki?

Istnieje także opcja 2 serwetki, która pozwala na wykorzystanie podczas składania dwóch serwetek. Można zatem łatwo dobierać zestawy kolorystyczne, które będą odpowiednio współgrały ze sobą na stole. Rozwiązaniem, jakim jest złożenie serwetek flizelinowych, czy papierowych sprawdzi się na każdym przyjęciu. Połączenie dwóch serwetek wygląda elegancko i pasuje na każdą okoliczność. Takie złożenie serwetek można wykorzystać jako dekorację stołu komunijnego, weselnego, świątecznego, czy nawet na Chrzest!

Aby efektownie ułożyć ze sobą dwie serwetki należy:

 1. Złożyć serwetkę w połowie, linią złożenia do góry.

 2. Zawinąć górne narożniki do dołu tak, by utworzyły stożki.

 3. Złożyć dolne rogi do siebie i postawić serwetkę.

 4. Postępując dokładanie tak samo z drugą serwetką, należy wsunąć jedną serwetkę w drugą.

 5. Kompozycja jest gotowa i można ją umieścić na stole.

Serwetki flizelinowe w różowym odcieniu na każde przyjęcie

Flizelinowe serwetki na każdą okazję >KUP W SKLEPIE<

Jak złożyć serwetki w stojący wachlarz?

Kolejnym sposobem składania serwetek jest złożenie ich w elegancki stojący wachlarz. Ta elegancka metoda składania serwetek sprawdzi się podczas wszystkich uroczystości. Na pierwszy rzut oka, składanie serwetek w stojący wachlarz nie wygląda łatwo. Natomiast, stworzyliśmy poradnik składania serwetek, sprawdź poniżej jak to zrobić!

Składanie serwetek w stojący wachlarz

Składanie serwetek w stojący wachlarz

Aby stworzyć z serwetki dekoracyjny wachlarzyk należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Złóż serwetkę w połowie tak, by linia złożenia znalazła się do góry.

 2. Zegnij górne narożniki w dół – do linii środkowej.

 3. Wykonaj równomierne marszczenia wierzchnich warstw, zaczynając od linii złożenia.

 4. Tak wygląda złożona serwetka.

 5. Złóż serwetkę wzdłuż linii środkowej, marszczeniami na zewnątrz.

 6. Złącz dwa narożniki z przeciwległym bokiem, lekko dociśnij w miejscu złożenia i ustaw kompozycję na talerzu. Ozdobna serwetka jest gotowa.

W razie wątpliwości, przygotowaliśmy także materiał wideo, dostępny na naszym kanale.

Na filmiku można dokładnie zaobserwować:

>składanie serwetek w stojący wachlarz< 

Jak złożyć serwetki w czapeczki?

Serwetki flizelinowe nas stole można złożyć także w kształt czapeczki. Jest to efektowna figura równie łatwa w wykonaniu. Szukasz niestandardowych dekoracji do swojego lokalu? Może warto zacząć od składania serwetek na stół w różne kształty i przestrzenne formy! Składanie serwetek w czapeczki sprawdzi się podczas wielu okoliczności, wyprawianych w Twoim lokalu!

Sposób złożenia:

 1. Rozłóż całkowicie serwetkę, a następnie, kierując dolny narożnik ku górze, złóż ją po przekątnej.

 2. Prawy i lewy narożnik złóż tak, by stykał się z wierzchołkiem trójkąta.

 3. Przewróć serwetkę na drugą stronę, obracając ją według poziomej osi.

 4. Zegnij serwetkę ponownie po przekątnej, kierując dolne narożniki ku górze.

 5. Zewnętrzne końce wywiń do tyłu. Kompozycja będzie stabilna, gdy wsuniesz jeden narożnik w drugi. Gotowe!

Jak składać serwetki na Wielkanoc oraz jak złożyć serwetki w zajączka?

Kolejną propozycją ozdobnego składania serwetek jest złożenie na kształt zajączka. Metoda ta wygląda na skomplikowaną czynność, jednakże przy zastosowaniu wszystkich kroków z poniższej instrukcji, nie jest to zadanie niewykonalne. Dekoracje wielkanocne i wiosenne mogą być ciekawe, wystarczy zastosować odpowiednią metodę składania serwetek!

skladanie-serwetek-w-zajaczki

Składanie serwetek w zajączka

Sposób złożenia:

 1. Całkowicie rozwiń serwetkę, a następnie złóż górny i dolny brzeg do linii środkowej.

 2. Złóż serwetkę przez środek, zewnętrzne brzegi powinny być wewnątrz łożenia.

 3. Górne narożniki skieruj do dołu tak, by po złożeniu przylegały do siebie.

 4. Dolny prawy i lewy narożnik złóż w kierunku linii środkowej.

 5. Zegnij boczne narożniki do linii środkowej. Przekręć serwetkę na drugą stronę wokół poziomej osi.

 6. Wywiń dolny narożnik do góry.

 7. Wywiń dolne narożniki do tyłu i wsuń jeden w drugi.

 8. Uformuj uszy – zając jest gotowy!

W razie jakichkolwiek nieścisłości przygotowaliśmy materiał filmowy, który przekazuje:

>składanie serwetek w zająca<

Serwetki na Wielkanoc

Serwetki na Wielkanoc

Jak złożyć serwetki na święta bożonarodzeniowe i jak złożyć serwetki w choinkę?

Na pewno spora część z Was zastanawia się, jak złożyć serwetki na wigilijny stół? To jest nic trudnego! Modne jest składanie serwetek w choinkę - najbardziej odpowiednie będą serwetki flizelinowe zielone. Oczywiście kolorystykę serwetek możesz dobrać do panującego wystroju wnętrz w domu, czy restauracji.

Serwetki złożone w choinkę

Składanie serwetek w choinkę

Instrukcja składania serwetek świątecznych:

 1. Złóż serwetkę w kwadrat - otwarty róg musisz skierować w swoją stronę. Trzeba odwinąć wszystkie warstwy papieru do góry. Pamiętaj, żeby zostawić miejsce pomiędzy zwijanymi warstwami. 

 2. Musisz obrócić serwetkę i zagiąć obie strony - jedną po drugiej do wewnątrz.

 3. Obróć serwetkę do pierwszej pozycji - powinna być ustawiona w ten sposób, aby wąska część była skierowana ku górze. 

 4. Każda warstwa serwetki musi być odwinięta do góry i zahaczona rogiem pod warstwą poprzedzającą (oprócz tej najwyższej). Tak wygląda gotowa serwetka złożona w choinkę!

Jakie serwetki wybrać na wesele w restauracji?

Wybierając serwetki na uroczystość wesela w restauracji należy dobrać odpowiednio pasujący do wnętrza i wystroju kolor oraz motyw. W naszym sklepie istnieje szeroki wybór serwetek papierowych z koronką w wersji złotej oraz srebrnej. Oferujemy także serwetki dekoracyjne flizelinowe na wesele srebrno-złote Rococo, które są dekorowane białymi wzorami na srebrnym tle oraz złotym brzegiem. Idealnie komponują się ze złotymi dodatkami na stole. Tematyczne można wybierać również spośród serwetek w stylu rustykalnym lub botanicznym.

serwetki-flizelinowe-zlota-koronka

Serwetki flizelinowe na wesele Złota Koronka

Serwetki na wesele z serduszkiem i napisem DziękujemySerwetki na ślub ze złotym napisem Love

Serwetki na wesele ze złotym nadrukiem >KUP W SKLEPIE<

Serwetki na wesele

Jakie serwetki wybrać na Komunię w restauracji?

Dekoracje komunijne w postaci serwetek są istotnym elementem wystroju. W roli serwetek komunijnych pod talerze świetnie sprawdzą się opcje jednokolorowe jak i dekoracyjne. Nasz sklep oferuje serwetki papierowe oraz flizelinowe srebrne oraz złote, a także z koronką w obu wariantach kolorystycznych. Popularne są serwetki z nadrukiem złotego anioła oraz innych elementów sakralnych. Proponujemy serwetki komunijne w wersji dekoracyjnej z nadrukami Hostii, Kielicha oraz Krzyża oraz z napisem „Pierwsza Komunia Święta”. Przydatnymi serwetkami mogą być także kieszonki na sztućce, w formie serwetek do zastawy w wersji srebrnej lub złotej.

serwetki-komunijne-zlota-hostia

Serwetki komunijne Złota Hostia

Serwetki komunijne z nadrukiem srebrnej hostiiSerwetki papierowe ze srebrną koronkąSerwetki ze srebrnym nadrukiem I Komunia Święta

Serwetki komunijne >KUP W SKLEPIE<

Serwetki na Komunię

Serwetki na Komunię

Jakie serwetki wybrać na Chrzest w restauracji?

Uroczystość Chrztu Świętego w restauracji wymaga wysokiej elegancji oraz szyku. Serwetki na Chrzest Złote Stópki cieszą się popularnością. Serwetki flizelinowe można łatwo komponować w zestawy kolorystyczne z balonami na chrzest oraz innymi dodatkami wystroju. W naszym sklepie proponujemy serwetki flizelinowe na chrzest w wersjach dekoracyjnych koronek oraz jednolitych kolorów. Są to zazwyczaj barwy złote, srebrne oraz białe. Popularne są także kieszonki na sztućce papierowe oraz serwetki z napisami Chrzest Święty. Podkreślają one wyjątkowość uroczystości.

serwetki-na-chrzest

Serwetki na Chrzest Święty Złote Stópki

Serwetki na Chrzest z botaniczną gałązką eukaliptusaSerwetki na Chrzest z rustykalnym wianuszkiemSerwetki ze stópkami i wianuszkiem złocone na Chrzest

Serwetki na Chrzest dziecka >KUP W SKLEPIE<

Serwetki na Chrzest Święty

Serwetki na Chrzest Święty

Jest to zbiór propozycji, które z pewnością będą odpowiednia na wiele okazji. Jak widać, proces składania serwetek na stół nie jest niczym skomplikowanym i może gwarantować efekt elegancji uroczystego stołu. Opisane metody są wykonalne dla każdego, kto postępuje zgodnie z instrukcją zawartą w poradniku.

>Zobacz serwetki flizelinowe dla restauracji<

>Zobacz serwetki papierowe dla restauracji<