Kategorie

Promocje

Nowe produkty

Ostatnie posty

Efektowne dekoracje na Halloween 2019

Efektowne dekoracje na Halloween 2019

Czym jest Halloween?

Halloween jest obchodzone 31 października, czyli w przeddzień Wszystkich Świętych. Obcobrzmiąca nazwa święta wzięła się najprawdopodobniej od zwrotu „All Hallows' Eve” oznaczającego wigilię Wszystkich Świętych, co wskazywałoby na przynajmniej nikłą konotację między chrześcijaństwem, a uroczystością przeważnie potępianą przez środowiska kościelne.

 Halloween jest związane z maskaradą, duchami, strachami, a więc granicą między światem żywych a światem zmarłych, gdyż błąkającym się duszom przypisywano zawsze znaczący wpływ na ludzi żyjących w wielu kulturach i religiach. 

baner-halloween-czarny

Dekoracje na Halloween do restauracji

Skąd wzięło się Halloween?

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Był to szczególny moment w roku, gdyż nadejście zimy wiązało się z koniecznością zmagania się z mrozem i brakiem pożywienia, co sprawiało, że w czasie zimy umierało najwięcej ludzi, a więc ci którzy świętowali Samhain jako żywi mogli w następnym roku nękać wioskę już jako duchy pokonane przez mroźną zimę. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś próbowano odstraszać za pomocą przebrań i ognia.

Właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek, gdyż Celtowie ubierali się na czarno oraz zakładali maski, aby złe duchy nie mogły ich rozpoznać. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Gospodynie wygaszały paleniska znajdujące się w domach i wszyscy mieszkańcy z danej wioski spotykali się w jednym miejscu, najlepiej na wzniesieniu, aby rozpalić jedno wielkie ognisko, przy którym mieszkańcy wspólnie spędzali noc, co miało uchronić ich przed wpływami złych duchów.

Jak Halloween przeniknęło do współczesnej kultury i popkultury?

Obchodzenie wigilii dnia Wszystkich Świętych w Kościele miasta Rzymu, razem z dniem Wszystkich Świętych, wprowadził papież Grzegorz III (731-741). 

Zmodyfikowany obrzęd pogański Samhain, funkcjonujący już pod nazwą Halloween, przywieźli do Ameryki irlandzcy imigranci w XIX wieku. W ten sposób w Ameryce lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku upowszechniły się parady i przyjęcia halloweenowe, które sprawiły, że święto stało się znane i lubiane prawie w każdej amerykańskiej rodzinie. 

Następnie w połowie XX wieku święto zaczęło przedostawać się do Europy Zachodniej, a po zdjęciu żelaznej kurtyny - w latach 90-tych XX wieku - pojawiło się także w Europie Środkowej i Wschodniej.

Dlaczego organizuje się przyjęcia halloweenowe?

Chociaż Halloween wcale nie wywodzi się z Ameryki to właśnie z nią w największym stopniu jest kojarzone, gdyż Amerykanie wydają co roku między 6 a 8 miliardów dolarów na dekoracje domów, kostiumy oraz wyprawianie halloweenowych parad i przyjęć, co sprawia, że jest to drugie najhuczniej obchodzone święto w Ameryce. Więcej uwagi i pieniędzy Amerykanie poświęcają jedynie na obchody związane z Bożym Narodzeniem. 

Na tak dużą popularność Halloween mogło wpłynąć to, że ma ono bardzo wyrazistą symbolikę, co sprawia, że tworzenie dekoracji i przebieranie się w kostiumy sprawia mnóstwo frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Nie wszystkie stroje muszą być straszne. Wiele halloweenowych przyjęć to po prostu bale przebierańców, na których oprócz wiedźm, półgnijących umarlaków i truposzy pojawiają się także księżniczki, superbohaterowie i inni idole z bajek, książek, gier i komiksów. 

Halloween w Europie, Halloween w Polsce

Coraz częściej obchody Halloween w Europie, a więc także w Polsce, stają się znaczącą częścią życia społecznego, chociaż wciąż nie są tak huczne jak w Ameryce. Dekoracje halloweenowe są coraz bardziej widoczne i spotykane w Polsce, a po osiedlach 31 października chodzi coraz więcej dzieci, których przebrania są coraz bardziej dopracowane.

Zabawy i tradycje halloweenowe

Najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem halloweenowym jest chodzenie po udekorowanych domach przez poprzebierane dzieci i zbieranie przez nie cukierków pod hasłem “cukierek albo psikus” (ang. trick or treat). Stroje dzieci są straszne albo śmieszne, a właściciele, którzy nie obdarują gości słodkościami lub drobnymi pieniędzmi mogą spodziewać się, że ich dom może zostać obrzucony papierem toaletowym, jajkami lub innymi substancjami, które będą wymagały czyszczenia. Czasami także samochody zaparkowane na podwórku mogą zostać wysmarowane mazistą substancją, która będzie wymagała zmycia przed następnym użyciem auta. 

Inną popularną zabawą halloweenową jest apple bobbing, który polega na tym, aby bez użycia rąk wyłowić ustami jedno z jabłek pływających w misie z wodą. Nieuszkodzone podczas chwytania jabłko oznacza szczęście w nadchodzącym roku. Często można spotkać się także z lekko zmodyfikowaną zabawą, która polega na chwytaniu bez użycia rąk powieszonych na sznurkach słodkości - ciastek lub cukierków.

Przyjęcia i bale halloweenowe

Coraz częściej także w Polsce organizuje się przyjęcia i bale halloweenowe, gdyż jest to czas, w którym ludzie chętnie biorą udział w takich przedsięwzięciach, aby przełamać jesienną szarość i nudę. Końcówka października jest czasem, w którym wakacyjne emocje i wspomnienia opadają, bożonarodzeniowa gorączka porządków, zakupów i przygotowań jeszcze nas nie zajmuje, a jesienna chandra mocno doskwiera. Nie ma więc lepszej okazji, aby zaprosić ludzi do udziału w kolorowej, tanecznej imprezie przebierańców, z czego restauratorzy i właściciele lokali coraz lepiej zdają sobie sprawę i wyprawiają coraz więcej przyjęć. 

Jak udekorować lokal na imprezę halloweenową?

Najbardziej popularną i charakterystyczną dekoracją halloweenową jest tzw. Jack-o'-lantern, czyli latarnia wydrążona w dyni i podświetlona świeczką od wewnątrz. Dawniej, kiedy Halloween było jeszcze typowo irlandzkim świętem, latarnie wycinano z brukwi, buraków i rzepy, ponieważ przed odkryciem Ameryki nie znano ziemniaków i dyni. Dynie były większe i łatwiej było w nich rzeźbić, aczkolwiek latarnie zrobione z rzepy potrafiły być bardziej straszne (przypominały ludzkie zmumifikowane głowy z zębami). 

W sprzedaży jest mnóstwo gotowych dekoracji na Halloween, z których można skorzystać, aby pięknie udekorować swój lokal. W Internecie jest też sporo poradników dotyczących tego jak można samodzielnie wykonać wiele ciekawych i pomysłowych dekoracji na halloweenowe przyjęcie, jednak wymaga to więcej czasu i zaangażowania niż kupienie gotowych ozdób. 

Halloweenowy klimat często budowany jest już poprzez sam wygląd jedzenia i smakołyków dostępnych na imprezie. Popularne są babeczki i muffinki udekorowane marcepanowymi płytami nagrobnymi, pająkami, wężami, nietoperzami i innymi potwornościami. Często piecze się ciasteczka w kształcie duszków. Cukierki, żelki i inne słodkości w tym czasie wyglądem przypominają poucinane i zakrwawione palce lub wyrwane zęby. Fajnym rozwiązaniem jest także podanie np. zupy dyniowej w miskach wykonanych z wydrążonych dyń. 

balony-halloween-trick-or-treatBalony na Halloween - niesamowita dekoracja do restauracji

Motywy i kolory przewodnie

Najbardziej znanymi i kojarzonymi motywami hallowynowymi jest wspomniana już dynia i wydrążone z niej latarnie dyniowe, nietoperze, pająki, pajęczyny, trupie czaszki, duchy, czarownice, miotły, czarne koty, wielkie wrzące i parujące kotły oraz rozczłonkowane części ciała - gałki oczne, palce, zęby, dłonie, stopy, kości, czaszki lub realistycznie wyglądające wnętrzności - jelita, mózg, serce. Także kościotrupy, częściowo gnijące umarlaki lub zombiaki, albo też spersonifikowana śmierć z kosą. Halloweenowe kolory to przede wszystkim czerń i pomarańcz, ale jako uzupełnienie stylizacji często pojawia się także złoto i srebro lub ciemne kolory w zgniłych odcieniach. 

zawieszki-czarne-nietoperzePapierowe nietoperze - idealna dekoracja do restauracji

Dekoracje stołów na przyjęcie halloweenowe 2019

Dekorując salę na przyjęcie halloweenowe dobrze jest zacząć od tego, od czego zaczyna się dekorowanie sali w przypadku większości uroczystości, a więc od udekorowania stołu.

 W skład dekoracji stołu wchodzi nakrycie i zastawa stołowa. Można się tutaj wykazać kreatywnością, gdyż zachwycającym pomysłem mogłoby być kupienie jednokolorowych pomarańczowych serwetek i wycięcie kształtu dyni lub kupienie jednolitych czarnych serwetek i wycięcie z nich kształtu sylwetki kota lub, aby zachować większą powierzchnię użytkowa serwetki jedynie dużej głowy kota lub kotła czarownicy. Świetnym uzupełnieniem aranżacji byłyby też podkładki pod talerze wycięte z pomarańczowego lub czarnego brystolu, a do tego bieżnik z organzy lub flizeliny. Ciekawie mógłby wyglądać także czarny satynowy bieżnik, na który położyłoby się półprzezroczysty pomarańczowy bieżnik z organzy. W Internecie można znaleźć też inne kreatywne inspiracje dotyczące tego jak można ciekawie nakryć stół na halloweenową imprezę. Jednym z fajniejszych rozwiązań jest zastosowanie czarnych talerzy i sztućców oraz czerwonych serwetek zwiniętych w rulon i szczepionych za pomocą sztucznej szczęki drakuli, którą można bez problemu kupić w sklepie z zabawkami. Zwiniętą serwetkę najlepiej położyć na środku czarnego talerza. Tak przygotowane nakrycie wygląda bardzo efektownie i z pewnością zachwyci gości. 

Elementem dekoracji stołu mogą być także świece. Najlepiej sprawdzą się tutaj świece pieńkowe i kuliste w halloweenowych kolorach - czarnym, pomarańczowym i złotym. Przy wybraniu świeczników w odpowiedniej stylistyce pięknie prezentować mogą się także długie proste świece. Można spotkać także świece dedykowane specjalnie na Halloween lub stworzyć samodzielnie bardzo popularny wzór, czyli białą lub kremową świecę, oblaną od góry czerwonym woskiem, dzięki czemu świeca wygląda jakby była zakrwawiona. 

W ofercie naszego sklepu mamy piękne szklane świeczniki w kształcie dyni na tealighty lub małe świece kuliste, które występują w dwóch rozmiarach. Świeczniki są ręcznie robione i wyglądają wprost przeuroczo. 

Małymi gadżetami urozmaicający i dopełniającymi dekorację stołu może być konfetti w kształcie nietoperzy, plastikowe pająki lub też pajęczyna, którą można ciekawie rozłożyć wzdłuż bieżnika lub między nakryciami poszczególnych gości. 

halloween-serwetki-papierowe-trick-or-treat-czarne

Serwetki, słomki, świece - dekoracja stołu na Halloween

Dekoracje wiszące na przyjęcie halloweenowe 2019

Kolejnym elementem dekoracyjnym mogą być girlandy i banery. Banery informują, z jaką okazją mamy do czynienia i są zachowane w tajemniczej, ciemnej kolorystyce. Oferujemy także pomarańczowy baner, który przewrotnie życzy po angielsku wesołego Halloween. A także złoty baner z napisem “trick or treat” (cukierek albo psikus). 

Zarówno banery jak i girlandy będą stanowiły znakomitą dekorację ścienną, dekorację skraju stołu lub bufetu. Taki baner lub girlandę można zawiesić także w łazience nad lustrem lub w holu, gdzie goście będą mogli robić sobie zdjęcia z banerem lub girlandą w tle. Nasze girlandy składają się z dyń lub trupich czaszek. Mają długość 3 metrów.

Ciekawą dekoracją mogą być także balony z halloweenowymi motywami, np. czarne balony ze złotymi nietoperzami lub pomarańczowe balony z czarnymi nietoperzami, albo czarne balony ze złotym napisem “trick or treat”. Balony sprawdzą się idealnie jako dekoracja całej sali, lokalu.

Ciekawą dekoracją mogą być także podwieszone pod sufitem zawieszki papierowych nietoperzy zwisających głowami do dołu lub świderki z motywem nietoperzy, czaszek lub dyń. Czarno-złote rozety, a także czarne lub pomarańczowe pompony bibułowe również mogą pięknie udekorować przestrzeń nad głowami gości, ramy okienne lub ściany.

Nie pozostaje nic innego jak tylko udekorować lokal według własnego uznania i najnowszych trendów na sezon 2019, a następnie bawić się upiornie (sic!) aż do rana!

baner-halloween-dynieGirlandy, banery na Halloween - idealne dekoracje do restauracji

Halloween to okazja, aby stworzyć niesamowity klimat w restauracji i hotelu.

Więcej dekoracji znajdziecie na: www.NiebieskiStolik.pl

Zostaw komentarz

Wszystkie pola są wymagane

Imię (nick):
E-mail: (nie zostanie opublikowany)
Komentarz: